Detaylı Rapor
English

2018/073 Sirküler (02.04.2018)

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2018- 073


Sayın Üyemiz;

1. Hong Kong İhale Duyurusu

2. İran'da İthalat Prosedürü

3. ABD Alüminyum Soruşturması

4. Dolandırıcılık

5. Bulgaristan'da Yapılan Denetimler

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


1. Hong Kong İhale Duyurusu

T.C. Hong Kong Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Hong Kong Yönetimi tarafından makine - teçhizat, mobilya, kağıt, motorlu taşıt sektörlerindeki alımlara yönelik açılan ihalelere değinilmekte olup, söz konusu ihale duyuruları (İngilizce ve tercümesi) ekte yer almaktadır.

Yazının devamında, söz konusu ihaleyle ilgilenen firmaların http://www.gldetb.gov.hk linkinden yararlanabileceği bildirilmektedir.

EK1: İhale Duyurusu (16 Mart 2018)

EK2: İhale Duyurusu (23 Mart 2018)

2. İran'da İthalat Prosedürü

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Tahran Ticaret Müşavirliği'nden iletilen bilgi doğrultusunda ve 30 Ocak 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tebliği çerçevesinde; İran'a, Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore'den gerçekleştirilecek ithalata yönelik para transferinin sadece banka sistemi üzerinden yapılmasına yönelik bir uygulama getirildiği ve söz konusu uygulamanın 28 Şubat 2018 tarihinden itibaren başlatıldığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda, İran'da İthalat Prosedürü hakkında Tahran Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notunun bir örneği ekte yer almaktadır.

EK3: Dış Ticaret Prosedürü

3. ABD Alüminyum Soruşturması

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Amerika Birleşik Devletleri tarafından alüminyum ithalatına yönelik olarak yürütülen Section 232 soruşturması kapsamında % 10 oranında ek verginin 23 Mart 2018 saat 00:01 itibariyle yürürlüğe girdiği, https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/presidential-proclamation-adjusting-imports-aluminyum-united-states-2/ sitesinde yer alan 22 Mart 2018 tarihli Başkanlık Kararı'na göre Kanada, Meksika, Avustralya, Güney Kore ve Avrupa Birliği'nin, 1 Mayıs 2018 tarihine kadar söz konusu önlemden muaf tutulduğu bildirilmektedir.

4. Dolandırıcılık

T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Londra Ticaret Müşavirliğimiz tarafından, son dönemde Birleşik Krallık vizesi alınması ile ilgili dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığının yapılan başvurulardan anlaşılacağı bildirilerek, firmalarımızın bu tür taleplere karşı çok ihtiyatlı olmalarının, kesinlikle kişisel bilgilerini paylaşmamalarının ve herhangi bir para transferi yapmamalarının önem arz ettiği ifade edilmektedir.

Yazının devamında, Birleşik Krallık vize başvuruları Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına ülkemizde yerleşik bir ticari şirket aracılığıyla gerçekleştirildiği, konuya ilişkin rehbere

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/408854/HOW_TO_APPLY_FOR_A_UK_VISA_Jan_2015_Turkish.pdf linkinden ulaşılmasının mümkün olduğu belirtilmektedir.

5. Bulgaristan'da Yapılan Denetimler

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, ülkemizden Avrupa Birliği'ne yaş meyve ve sebze ihracatına yönelik Bulgaristan makamlarınca gerçekleştirilen denetimlere dair Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ekonomi Bakanlığı'na iletilen ve bir örneği ekte yer alan yazıda; Bulgaristan makamlarınca yapılan keyfi denetim uygulamalarının zaman kaybı ve maddi kayıplara neden olduğu, tırlara yönelik yürütülen denetim sıklığının ve denetimlerde alınan ücretlerin çok yüksek rakamlara ulaştığı ve Bulgaristan yetkilileri tarafından sınırın zaman zaman keyfi şekilde kapatıldığı bildirilerek bahse konu sorunun çözümüne yönelik girişimlerde bulunulduğu belirtilmektedir.

Bu kapsamda, anılan ülke pazarında karşılaşılan sorunlara ilişkin görüş ve değerlendirmelerinizin ekte yer alan forma işlenerek, en geç 3 Nisan 2018 Salı günü mesai bitimine kadar Birliğimize (arge@baib.gov.tr) iletilmesi rica olunur.

EK4: Yazı Sureti

EK5: Görüş Bildirim Formu


İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
2018-073.doc 191,50 KB İndir
33762-2_00001836.tiff 65,51 KB İndir
Dis Ticaret Proseduru.pdf 977,32 KB İndir
EK GORUS SORMA FORMU.doc 32,50 KB İndir
Ihale Duyurusu (16 Mart 2018).pdf 383,34 KB İndir
Ihale Duyurusu (23 Mart 2018).pdf 290,62 KB İndir
 
   
                                                                                                                                               BAİB-Intra►
 

Status : UP!
Log :  54.224.150.24
Get : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
0,4805